...

BAZA WIEDZY

PRZYDATNE INFORMACJE

Odpowiadamy na najczęściej nurtujące przez Klientów pytania o, systemach grzewczych.

Pompa ciepła to inwestycja na lata. Raz ulokowane pieniądze zostaną zrekompensowane szeregiem zalet:

 • Bardzo niskie koszty ogrzewania domu.

 • Uniezależnienie się od stale rosnących cen gazu oraz węgla.

 • Brak konieczności zaopatrywania się w opał oraz składowania go w domu.

 • Efektywne ogrzewanie w zimie oraz chłodzenie w lecie.

 • Ekologiczna technologia = zmniejszenie zużycia paliw kopalnych.

 • Bezobsługowe oraz czyste ogrzewanie, które nie wymaga konserwacji.

 • Bardzo długa żywotność instalacji.

 • Brak konieczności wykonywania przyłącza gazu oraz budowy kotłowni i komina spalinowego.

Pamiętajmy, że istnieje możliwość uzyskania dofinansowania zakupu pompy ciepła jako ekologicznego źródła energii! Skontaktuj się z nami i uzyskaj więcej informacji na temat dofinansowanie do pompy ciepła w 2020 roku.

Największą sprawność pompa ciepła osiąga, współpracując ze źródłami niskotemperaturowymi, czyli ogrzewaniem podłogowym, ściennym lub sufitowym. W takich systemach nawet 40-stopniowa temperatura krążącego czynnika jest wystarczająca, aby móc ogrzać budynek.

Pompy ciepła idealnie współpracują również z panelami fotowoltaicznymi, które zamieniają energię słoneczną na prąd elektryczny. Wytworzona energia może zostać wykorzystana na pokrycie energii elektrycznej wykorzystywanej przez pompę.

A co z grzejnikami?

Możliwa jest współpraca pompy ciepła z tradycyjnymi grzejnikami (źródła wysokotemperaturowe), jednak podgrzanie czynnika do wyższej temperatury znacząco obniża efektywność pompy. Dodatkowo konieczny będzie zakup grzejników o większych wymiarach, które zdołają pokryć zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu (przy zastosowaniu niższych parametrów zasilania centralnego ogrzewania).

Optymalnym rozwiązaniem jest system mieszany. Polega on na ułożeniu podłogówki w całym domu oraz wpięciu kilku mniejszych grzejników (tzw. drabinkowych) np. w łazience czy kuchni.

Pompa ciepła to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania. Jej zakup koniecznie muszą rozważyć inwestorzy, którzy:

 • Cenią sobie innowacyjność oraz nowoczesne technologie,

 • Chcą cieszyć się bezobsługowym oraz czystym ogrzewaniem,

 • Posiadają działkę bez przyłącza gazu,

 • Dbają o środowisko i nie chcą przyczyniać się do wyczerpywania nieodnawialnych źródeł energii,

 • Są właścicielami domu energooszczędnego lub modernizowanego,

 • Chcą płacić niewielkie rachunki za ogrzewanie domu,

 • Chcą ogrzewać dom w okresie zimowym oraz chłodzić go w lecie.

Tak, nowoczesne modele pomp ciepła są przystosowane do efektywnej pracy w różnych warunkach – nawet przy temperaturze zewnętrznej -28oC. W przypadku drastycznego spadku temperatury, pompa wyposażona jest grzałkę elektryczną, która dogrzeje pomieszczenie w awaryjnych sytuacjach. Prawidłowo dobrana pompa ciepła jest wystarczająco wydajna, aby stanowić jedyne źródło ciepła w domu.

Najlepszym momentem na decyzję jest etap projektu domu. Wtedy mamy możliwość minimalizacji kosztów oraz zaplanowania pomieszczeń pod pompę ciepła (m.in. brak konieczności budowy kotłowni). Jednocześnie możemy dobrać najbardziej kompatybilne z pompą ogrzewanie, czyli np. podłogówkę.

W późniejszych etapach nadal jest możliwe podjęcie takiej decyzji, jednak będzie związane z przeróbkami, dodatkowymi kosztami oraz pójściem na pewne kompromisy.

Pamiętajmy również, że gruntowa pompa ciepła związana jest pracami w ogrodzie, dlatego warto do nich przystąpić, zanim rozpoczniemy aranżację naszej działki.

Współczynnik COP

Współczynnik COP to jeden z najbardziej miarodajnych parametrów określających pracę pompy ciepła. Określa stosunek całkowitego ciepła dostarczonego przez urządzenie w stosunku do zużytego prądu. Czyli wskazuje, ile ciepła pompa pobiera z dolnego źródła (gruntu, wody lub powietrza) oraz ile prądu dodatkowo potrzebuje, aby całkowicie pokryć zapotrzebowanie domu na ciepło. Im wyższy współczynnik COP, tym pompa jest bardziej wydajna, a nasze ogrzewanie tańsze. Tutaj należy jednak pamiętać, że wartość COP zależy od warunków pracy urządzenia, czyli m.in. temperatury dolnego źródła ciepła oraz temperatury, jaką zasilamy naszą domową instalację grzewczą.

Dolne źródło ciepła

Jest to miejsce, skąd pompa ciepła pobiera ekologiczną energię. W roli dolnego źródła najczęściej stosowane jest powietrze (zewnętrzne bądź zużyte, usuwane z budynku), grunt oraz wody powierzchniowe i gruntowe. Są to zasoby odnawialne, dzięki którym możemy cieszyć się darmową oraz ekologiczną energią. Jakość i wydajność całego systemu zależą właśnie od dolnego źródła ciepła, czyli od jego temperatury oraz sposobu wykonania instalacji.

Im wyższa temperatura dolnego źródła, tym lepsze osiągi pompy ciepła.

Górne źródło ciepła

Jest to wewnętrzna instalacja grzewcza w budynku, do której pompa ciepła dostarcza ciepło. Im niższa jest temperatura, którą należy dostarczyć do instalacji, tym pompa działa efektywniej i jest bardziej opłacalna. Dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem niskotemperaturowym, czyli np. podłogowym.

System monowalentny

System, w którym pompa ciepła stanowi jedyne, samodzielne źródło ciepła służące do ogrzewania oraz przygotowania c.w.u.

System biwalentny

System, w którym pompa ciepła współpracuje np. z kotłem węglowym lub gazowym. W standardowych warunkach pompa odpowiada za ogrzewanie oraz przygotowanie c.w.u., natomiast w przypadku wyjątkowo niskich temperatur zewnętrznych, funkcja ta przejęta przez kocioł.

Pompa ciepła w rzeczywistości nie wytwarza ciepła, lecz jedynie je transportuje. Podstawowe elementy pompy ciepła to parownik (współpracujący z dolnym źródłem ciepła), sprężarkaskraplacz (współpracujący z instalacją ogrzewania w naszym domu – górnym źródłem ciepła) oraz zawór rozprężny. Kluczem do transportu ciepła jest czynnik chłodniczy, krążący w całej instalacji.

Dolne źródło ciepła to wymiennik, czyli rurki z niezamarzającym płynem wewnątrz. Jego temperatura jest niższa od temperatury otoczenia, dlatego z powodzeniem wyciąga” ciepło z powietrza lub gruntu. Uzyskane ciepło zostaje przekazane czynnikowi chłodniczemu, który krąży w pompie ciepła. Dzięki odebranemu ciepłu ciecz zamienia się gaz, który następnie zostaje sprężony przez sprężarkę. Temperatura pary znacznie wzrasta, a wytworzone ciepło zostaje przekazane do górnego źródła ciepła, czyli instalacji wewnętrznej.

Czynnik chłodniczy, który oddał ciepło w skraplaczu, powtarza cały cykl od początku.

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.