Rekuperacja to odzysk ciepła zachodzących systemie wentylacji mechanicznej. Sercem rekuperatora jest wymiennik ciepła (najczęściej krzyżowy lub przeciwprądowy), będący jedną z sekcji centrali wentylacyjnej. Przepływają przez niego jednocześnie dwa strumienie:
Ciepłe powietrze wewnętrzne (zużyte),
Chłodne powietrze zewnętrzne (świeże).
Ciepło zawarte w powietrzu zużytym jest przekazywane do strumienia zewnętrznego, co znacznie podnosi jego temperaturę. Warto zauważyć, że strumienie te nie mieszają się – proces przekazania ciepła następuje poprzez specjalną przeponę.
Dzięki temu powietrze nawiewane posiada już temperaturę zbliżoną do temperatury wymaganej dla danego pomieszczenia. Teraz konieczne będzie tylko lekkie podgrzanie powietrza, aby uzyskać potrzebną wartość temperatury. Pozwala to na znacznie mniejsze zużycie energii oraz niższe rachunki za ogrzewanie!
Gdzie montujemy rekuperator?
Miejscem montażu rekuperatora jest najczęściej pomieszczenie gospodarcze bądź poddasze. Należy pamiętać, aby wybrane pomieszczenie było suche oraz łatwo dostępne w celach serwisowania. Istotną rolę odgrywa tutaj również temperatura, która nie może spadać poniżej zera ze względu na ryzyko zamarznięcia skroplin. Optymalna temperatura dla pracy urządzenia jest podawana przez producenta.
Dodatkowym czynnikiem jest również hałas generowany przez rekuperator. Aby urządzenie nie było uciążliwe, najlepiej jest go zamontować z dala od sypialni oraz miejsc, w których spędzamy większą część dnia.
Kiedy należy podjąć decyzje o zastosowaniu rekuperacji?
Najlepiej jak najwcześniej, czyli na etapie projektu domu. Wczesna decyzja pozwala na ograniczenie kosztów budowy oraz zaplanowanie instalacji tak, aby jej elementy były jak najmniej widoczne. Możliwa będzie rezygnacja z budowy większości kominów do wentylacji grawitacyjnej oraz dobór pieca o mniejszej mocy (zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło domu).
W budynku istniejącym oczywiście nadal możliwy jest montaż rekuperacji, jednak wiąże się to z modyfikacjami oraz dodatkowym nakładem finansowym.